Kök Hücre İle Saç Ekimi

Kök hücre tedavisi; kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde, doku ve kıkırdak hasarlarının onarımın da son derece başarılı sonuçlar verdiği gibi saçlarımızı güçlendirmek, dökülme sorunlarını engellemek için de yaygın olarak kullanılan ve oldukça başarılı sonuçlar veren bir uygulamadır. İşlemin yapılışı sizden alınan 60-70 cc lik kemik iliği yada yağ hücresi özel kitler ve ilaçlarla santrifüj edilip hazırlanır. Santrifüj sonrasında enjektör aracılığıyla hastanın saç diplerine cildin hemen altına küçük miktarlar da enjekte edilir. İşlemden kök hücreler aktif olur ve saç tellerini, saç köklerini onarmaya başlar.

Kök hücre ile saç tedavisi’nin etkilerini bir hafta gibi bir süre sonra hissetmeye başlarsınız. tam etkisini göstermesi ise yaklaşık 1 ay kadar süre geçtikten sonra olacaktır. Normal süreç bu şekilde işlese de işlemin yapıldığı kişideki saçların tedavi ihtiyacı da iyileşme sürecini etkileyen en önemli faktörlerdendir. Tedavinin en önemli amacı saç köklerindeki sorunları gidermektir.
Kök hücreler,yaralanmış ya da hasar görmüş bölgeye enjekte edildikten sonra doğal görevi olan hasar onarma ve iyileştirme için bölünerek hangi tip hücre’ye ihtiyaç varsa (Kemik, kıkırdak, saç, doku vs) dönüşür ve vücudu onarım için uyarır. Vücut bu hücrelerin öncülüğünde kendini onarır. Saç derisinde ise saç köklerini onarma görevini üstlenerek iyileşme sürecini tetiklemektir.

İleri seviye saç dökülmesi için kullanılan kök hücre ile saç ekimi, hastanın kendi kök hücrelerini kullanan yeni bir teknolojidir. Kök hücreler, vücuda girerek dokuyu büyütmek için birçok farklı hücreye ayrılma özelliğine sahip eşsiz bir hücre türüdür. Vücudun her hücresini bölme ve üretme potansiyeline sahip oldukları için ‘kök hücre’ olarak adlandırılırlar.
Kök hücre saç ekimi, saç büyümesini teşvik etmek için kök hücrelerinin büyüme potansiyelini kullanır. İşlem sırasında kök hücreler mikroenjeksiyon yöntemi kullanarak kıl foliküllerine enjekte edilir. Bu hücreler, saç dökülmesi olan bölgede yeni hücreler üretmek üzere bölünürler ve saç telini yeniden oluştururlar.