Estetik Arayışımızda Sosyal Medyanın Etkisi

Yaşamın amacı mutlulukltur.Estetik ameliyatlar mutlu ediyor.

Fiziksel eksikliği nedeniyle toplum içerisinde sıkıntı yaşayan insanların, ameliyat olduktan sonra özgüvenleri artıyor. Böylece ilişkilerinde sorun yaşamıyorlar. 

Teknolojinin gelişmesiyle estetik cerrahi ve cerrahi dışı estetik girişimlerde de büyük değişimler yaşanıyor.  Bu değişimlerin hasta memnuniyetine katkısı aynı oranda değil.

Pek çok plastik cerrahın ortak fikri eski yıllara göre hastaların çok daha zor memnun olduğu; küçük detaylarda büyük mutsuzluklar yaşayabildikleri ve mükemmel arayışında taleplerin yavaş yavaş gerçekçi noktalardan uzaklaştığı doğrultusunda. Hızlı yaşamın getirdiği sabırsızlıklar, zamansızlıklar veya kimi zaman ekonomik limitler, anında ucuza mükemmel sonuç bekleyen bireylerin artmasına neden oluyor. Dünyamızdaki bu sosyal değişim ise her geçen gün daha da iyiye giden plastik cerrahi sonuçlarının hastalar tarafından hâlâ zaman zaman yetersiz bulunmasına katkısı büyük.

Plastik cerrahi sonuçlarını daha iyi hale getiren teknoloji toplumda bazen de yanıltıcı rol oynayabilmekte. Dijital görsel teknolojinin iyileşmesi, kolaylaşması ve herkes tarafından kolayca kullanılabilir olması, neredeyse hepimizin sosyal medyada paylaştığımız fotoğraflarda çeşitli teknolojik oynamalar yapmamıza neden oluyor. Estetik cerrahi açısından baktığımızda, bu filtreler ve programlar yardımıyla sosyal medyada paylaştıkları fotoğraflarda burnunu küçültenler, çenesini büyütenler, boyun yağlarını azaltanlar, cildini çok daha parlak ve pürüzsüz hale getirenler, dudaklarını kalınlaştıranlar, kendisini daha ince ve uzun gösterenler pek de azımsanmayacak sayılara ulaşmış durumda. Ancak bu değişiklikleri yapıp bu görselleri paylaşanlar bile sosyal medyada karşılarına çıkan fotoğraflardaki olası benzer değişiklikleri hiç düşünmeden bunları gerçek olarak kabul edip, buna ulaşmak için estetik cerrahi uygulamalara başvurmakta.