Boyun bakımı hakkında bilmeniz gerekenler

Cilt bakımı söz konusu olduğu zaman çoğu insan yüzlerine odaklanıp boyunlarını unutabiliyor. Ancak unutmamak gerekir ki boynumuzda yüzümüz kadar görünür. Boynunuzu güzel gösterecek ipuçlarını paylaşıyoruz.

Boyun yaşlanma belirtilerinin ilk görüldüğü yerdir, bu yüzden yüz ve el bakımı kadar önem göstermek gerekir. Boyunuzu kırışıklıklar ve sarkmalardan korumak için ne yapmalısınız?

Boyun derisi yüzden daha incedir

Belki de farkında değilsiniz ama boynunuzun derisi yüzünüzden daha incedir. Bu yüzden boynunuza bakım yapmayı aksatmamalısınız. Boyun çok fazla kolajen desteğine sahip değildir ve güneş ışınlarından çabuk etkilenir. Kış aylarında olmamıza rağmen boynunuza bakım yapmayı ihmal etmeyin.

Şallar iyi bir arkadaş değil

Yünlü bir şalı boynunuza sararak kendiniz için en iyi şeylerden birini yaptığınızı düşünebilirsiniz ancak bu hareketinizin yanlış olduğunu biliyor muydunuz?

Şallar kışın soğuktan korunmamızı sağlasa da boynunuzu kurutabilir. Boyun bölgesinde zaten çok az yağ üretimi var bu yüzden yoğun nemlendiricilerle boynunuzu nemlendirip yumuşak yapılı şal kullanmayı tercih etmelisiniz.

Boynunuzu da yüzünüz gibi temizlemelisiniz

Yüzünüzü sadece su ile yıkıyorsanız artık bu alışkanlığı değiştirmenin zamanı geldi. Yüzünüzü ve boynunuzu cilt türünüze uygun yumuşak bir temizleyici ile her gün masaj yaparak yıkamak cildiniz için en iyisidir. Boynunuzu ovmak ve çekmek kırışıklıklara neden olabilir, nazik hareketlerle yukarı doğru masaj yapın.

Boynunuzu ovuşturmaktan kaçının

Yapılan en büyük güzellik hatalarından biri de boyun bölgesini ovmaktır. Vücudumuzdaki kuru derinin dökülmesi için kese yapmak mükemmel bir çözüm olsa da boyun gibi cildin daha ince olduğu alanlar için bu çözümler geçerli değildir. Boyun hassas bir bölge olduğu için haftada bir retinol ürünler kullanmalısınız.

Parfümü abartmayın

Bazılarımız için parfüm kullanmak ayrı bir durumdur, parfümü baştan aşağı tüm bedenine özellikle boyun bölgesine yoğun bir şekilde sıkmadan evden çıkmayan insanlar var. Ancak bunu yapanlar için kötü bir haberimiz var cildin her yerine parfüm sıkmak ciltte renk değişikliğine neden olacağı gibi cildi güneşe karşı daha duyarlı hale getirir.

Bunun yerine cildinizin daha az görünen yerlerine ve kulağınızın arkasına parfüm sıkabilirsiniz.

Soğuğun yaşlanma karşıtı etkisinden faydalanın

Yaşlanmayı önlemenin en iyi yolu soğuk bir maske uygulamaktır. Maske yapmak için zamanınız yoksa bile evde kolayca yüzünüzü ve boynunuzu her sabah buz gibi soğuk suyla yıkayarak yaşlanma semptomlarını azaltabilirsiniz. Sıcak suyun yüzünüzü kırıştıracağını unutmayın.

Merve Ağdağlı / PembeNar Özel